XVI Spotkanie Młodych w Lednicy k. Gniezna

2. czerwca 2012r. młodzież naszej parafii uczestniczyła w XVI Lednickim Spotkaniu Młodych, które odbyło się pod hasłem: "Miłość Cię znajdzie!". Zapoznawaliśmy się z fragmentami Dzienniczka św. Faustyny, odkrywając głębię Bożego Miłosierdzia.
   Tegoroczne spotkanie nad jeziorem Lednica w Wielkopolsce było poświęcone Bożemu Miłosierdziu i św. siostrze Faustynie. Dla nas spotkanie oficjalnie rozpoczęło się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie wraz z prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem odśpiewaliśmy uroczystą jutrznię. Po modlitwie i zwiedzaniu Gniezna przejechaliśmy na Pola Lednickie. W procesji pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie świętych i błogosławionych w tym m.in. św. Wojciecha i bł.Jana Pawła II. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przywiozły czterdzieści relikwiarzy z relikwiami św. s. Faustyny. „Spotkanie jest o Bożym Miłosierdziu, czyli o drugim imieniu miłości. Zwołał nas tu sam Jezus Miłosierny, by objawić się polskiej młodzieży. Dzisiaj zawiązujemy ogólnoświatowy krąg miłosierdzia, o którym powiedział Jezus siostrze Faustynie” - mówił do nas organizator spotkania, dominikanin o. Jan Góra. W trakcie spotkania adorowaliśmy relikwie świętej, otrzymaliśmy także jej "Dzienniczek". „Miej go pod ręką, czytaj w tramwajach, pociągach, naucz się rozmawiać o miłości i życiu.” - mówił o. Góra.
   Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części Lednicy 2000, kilkakrotnie spadł na nas ulewny deszcz. "Jesteśmy na Polach Lednickich pomimo tej pogody. Będziemy ją wspominać, tak jak zawsze wspominamy najtrudniejsze spotkania nad Lednicą. Mięczaki siedzą w domu, piją kawę, oglądają telewizję, albo nas oglądają, a my tutaj robimy produkcję" - powiedział o. Góra. Sprawowanej w trakcie spotkania mszy św. przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił bp. Edward Dajczak. Wysłuchaliśmy specjalnego przesłania Benedykta XVI, a na koniec przeszliśmy przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w galerii.
   Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy osób. Według organizatorów, w tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ok. 60 tysięcy osób. Serdecznie zapraszam za rok.
                                                 Ks. Sławomir