Wiadomości Duszpasterska – V Niedziela Zwykła – 10.02.2013

1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła: jutro - wspomnienie : NMP z Lourdes a zarazem to Światowy Dzień Chorego. Wszystkich naszych chorych, osoby starsze, wszystkich którzy będą mogli i zechcą wziąć udział w specjalnym nabożeństwie z tej okazji, zapraszamy jutro do naszej świątyni. Od g. 16.30 będzie okazja do spowiedzi św., równocześnie o g. 16.30 będzie odprawiona Droga Krzyżowa a po niej Msza św. z kazaniem i Błogosławieństwem Lourdzkim. Bardzo prosimy tych wszystkich, którzy będą mogli pomóc aby przywieźli chorych lub osoby starsze z własnych rodzin, od sąsiadów czy też znajomych do kościoła, z pewnością sprawią im taką posługą – wielką radość.   W czwartek – wspomnienie : świętych Cyryla, Mnicha i Metodego, Biskupa.
  2. W najbliższą środę – tzn. w Środę Popielcową, rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Jak co roku do głębszego przeżywania Tajemnicy Odkupienia, Męki i Śmierci Pana Jezusa – będą nam pomagały te jakże piękne i głębokie w swojej treści nabożeństwa: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Przypominamy godziny odprawiania tych nabożeństw. Droga Krzyżowa dla dzieci – piątki o g. 16.15, Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży – piątki o g. 17.30;Gorzkie Żale z kazanie pasyjnym – w niedziele o g. 16.30.
  3. W Środę Popielcową porządek Mszy św. jak w niedzielę tzn. o 8.00, 10.00, 11.30 i o 17.00; nie ma tylko o 15.30, natomiast w Jaroszowie z posypaniem głów popiołem – o g. 18.00. Przypominamy, że w Środę Popielcową, wszystkich obowiązuje post ścisły – tzn. w ogóle nie spożywamy potraw mięsnych a w ciągu dnia tylko 1 posiłek do syta. Chociaż jak doświadczenie uczy, wiele osób w całym okresie W. Postu a szczególnie w tym dniu, z miłości do Pana Boga i własnego uświęcenia,  narzuca sobie jeszcze większe wyrzeczenia.
  4. Od dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a od Środy Popielcowej – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
  5. W dniu dzisiejszym po ostatniej Mszy św. – w sali parafialnej spotkanie grupy AA. Natomiast w miesiącu marcu Msza św. o uwolnienie z nałogów i trzeźwość w polskich rodzinach, będzie nie w II lecz w III niedzielę m-ca.
  6. Najbliższa próba chóru mieszanego będzie - nie w poniedziałek lecz we wtorek o zwykłej godzinie.
  7. Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych i dzieci, będą w dniach: od 17 – 20 III, natomiast dla młodzieży szkół średnich i gimnazjum, jak co roku – w pierwszych trzech dniach Wielkiego Tygodnia. Dokładniejsze informacje będziemy podawać w następnych tygodniach.
  8. Jako jeden z wielu, duchowych owoców przeżywanego w całym Kościele "Roku Wiary”– pragniemy zaproponować, można by powiedzieć: powrót do przyjmowania Komunii św. w postawie klęczącej. Przez kilka ostatnich lat, propozycja przystępowania do Komunii św. w postawie stojącej, wynikała z racji czysto praktycznych. Wiemy, że każda zewnętrzna postawa jest jak gdyby drugorzędna, zawsze liczy się wewnętrzne otwarcie gotowość serca na przychodzącego Chrystusa, choć z drugiej strony to duchowe przygotowanie, w pewnym stopniu wyrażamy także w postawie. Prosimy więc aby wszyscy, którzy w danym momencie [uwzględniając np. stan zdrowia, który w wielu przypadkach nie pozwala by uklęknąć], byśmy przyjmowali Komunię św. w postawie klęczącej. To są nie tylko nasze propozycje ale także wasze głosy. Z czego, naprawdę cieszymy się. Oczywiście będą sytuacje, że przyjmowanie Komunii św. będzie możliwe tylko w postawie stojącej np. przy pogrzebach, przy wielkiej liczbie obecnych lub w podobnych innych sytuacjach.
  9. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na potrzeby i utrzymanie naszego WSD w Częstochowie, a po każdej Mszy św. w całej naszej Archidiecezji są zbierane ofiary - z racji obchodzonego jutro XXI Światowego Dnia Chorego – na działalność Ośrodka o nazwie „Betel” opiekującego się na wielką skalę chorymi i niepełnosprawnymi. Taca w przyszłą niedzielę, jak  co miesiąc, na aktualne i przyszłe prace przy kościele.
  10. Informacje Urzędu Miasta i Gminy Żarki dotyczące bezpłatnego skorzystania z kursów języka angielskiego i komputerowego oraz projektów szkolenia dla bezrobotnych – są wywieszone w gablocie. Druga informacja, o możliwości bezpłatnego skorzystania z zabiegu dotyczącego chorób: reumatycznych, skórnych, układu oddechowego, ciśnienia tętniczego, cukrzycy – jest także wywieszona w gablocie przed kościołem.
  11. Trzem osobom, które złożyły swój dar serca  na potrzeby Kościoła, jak zawsze z całego serca dziękujemy.