I Pielgrzymka LSO Archidiecezji Częstochowskiej

Pierwsza Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej odbyła się 16.06.2012 r. Nowa forma pielgrzymowania ministrantów, polega na nawiedzaniu sanktuariów diecezji. W tym roku pielgrzymowaliśmy do Matki Bożej Pocieszenia w dalekich Bęczkowicach. Naszą parafię reprezentowało dziesięciu ministrantów i lektorów. Z dekanatu żareckiego do Bęczkowic pojechał autokar z ministrantami i lektorami z parafii: św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie, św. Mikołaja w Niegowie, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisko i Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Choć jechaliśmy z daleka, na miejscu byliśmy jako pierwsi. Z minuty na minutę kościół w Bęczkowicach zaczął się zapełniać, by ostatecznie zgromadzić ponad 1.200 młodych chłopaków pełniących służbę przy Ołtarzu Pana. Taki najazd Bęczkowice przeżyły ostatnio pięć lat temu, kiedy to kard. Stanisław Dziwisz wraz z abp. Stanisławem Nowakiem koronowali obraz Matki Bożej Pocieszenia.
Po spotkaniu z klerykami częstochowskiego WSD, przeszliśmy w pielgrzymce na Pocieszną Górkę, gdzie celebrowana była Msza św. przez ks. abp. Wacława Depo i kapłanów opiekunów LSO. Abp Wacław Depo przypomniał nam Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Halowej w których nasza drużyna brała udział. Zgromadziły one ponad 1.100 lektorów i ministrów w częstochowskiej parafii Św. Wojciecha. Arcybiskup powiedział, że I Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej to „cud.”-  Łaska Boża sprawiła, że wygrywamy z całą Polską o 100 ministrantów. Dlaczego? Bo jest was ponad 1.200! I daj Boże, aby to było prawdą, aby w was zrodziły się piękne i wierne powołania do Stanu Kapłańskiego.
Następnie w homilii abp Depo zapytał, czy możemy do końca wypowiedzieć tajemnice zaistnienia w tym świecie? - Przypomnijmy sobie i oczyma serca połączmy się z naszymi rodzicami i podziękujmy w tym Sanktuarium za dar naszego życia, za dar naszego obdarowania życiem – mówił abp Depo. „Nasze imiona nie są zapisane tylko w wymiarach tej ziemi, w metrykach chrztu, ale w wymiarach nieba.”
Metropolita częstochowski przywołał postać bł. Jana Pawła II, który codziennie zawierzał się modlitwie do Ducha Świętego i życzył ministrantom, by wypraszali od Ducha Świętego wrażliwość serca.
Po Mszy świętej posililiśmy się nieco i posłuchaliśmy zespołu Testimonium. Ostatnim punktem pielgrzymki było Nabożeństwo czerwcowe. Doskwierający upał sprawił, że nieliczni pozostali na tym nabożeństwie. Gratuluję naszym ministrantom, że wytrwali do końca. Z pewnością ich modlitwa przyniesie dobre owoce. Myślę, że pielgrzymkę można uznać za udaną, o czym świadczy relacja zdjęciowa. Choć jeszcze nie wiadomo dokąd będziemy pielgrzymować za rok, już dziś zapraszam na II Archidiecezjalną Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza.